POMOC PRAWNA I PSYCHOLOGICZNA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 maja 2020

Tarnogórski Ośrodek Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej

42-600 Tarnowskie Góry
ul. Karłuszowiec 11

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną  informujemy wszystkich pacjentów oraz uczestników programów terapeutycznych realizowanych w Ośrodku, że kontakt z TOTU jest możliwy poprzez następujące numery telefoniczne:

535 394 198,
535 780 552,
609 801 485,

32 769 00 01,
32 769 00 02,
32 383 15 30.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Punkt Konsultacyjny dla osób nie będących pacjentami TOTU rozszerza godziny pracy i funkcjonuje pod wyżej wskazanymi numerami od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-20.00 a w piątek 8.00-18.00.

 

POWIATOWA PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA 

42-600 Tarnowskie Góry 
ul. Sienkiewicza 16

Zespół interwentów psychologicznych Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Tarnowskich Górach zarasza do korzystania ze wsparcia psychologicznego poprzez

PORADNICTWO TELEFONICZNE 

537 877 549

Psycholodzy pełnią dyżury pod wskazanym numerem telefonu od poniedziałku do piatku 

W GODZINACH OD 9:00 DO 14:00

Pomoc jest kierowana w szczególności do mieszkańców powiatu tarnogórskiego pozostających na kwarantannie i będących w kryzysie związanym z obecną sytuacją epidemiczną.

Porady są bezpłatne, koszt samego połączenia zależny jest od operatora osoby dzwoniącej. 

 

 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie na terenie Powiatu Tarnogórskiego:

Poradnictwo prawne dla mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego -  Tarnowskie Góry
ul. Karłuszowiec 5 tel. (32) 381 37 76.

https://powiat.tarnogorski.pl/2019/01/15/skorzystaj-z-darmowej-porady-prawnika-2/

Informujemy, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie ul. Sienkiewicza 16 można skorzystać z PORADNICTWA SPECJALISTYCZNEGO, które skierowane jest do osób i rodzin, które potrzebują wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód.

W tym zakresie oferowane jest poradnictwo:

  • Poradnictwo rodzinne, poradnictwo pedagogiczne, poradnictwo pieczy zastępczej, poradnictwo psychologiczne - dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą, kandydatów na rodziców zastępczych oraz dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej i dla mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego,
  • Poradnictwo socjalne – dla mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego,
  • Poradnictwo prawne – dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą i usamodzielniających się wychowanków.

Szczegółowe informacje pod nr tel. (32) 381 81 08 oraz (32) 381 87 58

 

STOWARZYSZENIE POMOCY UZALEŻNIONYM I ICH BLISKIM „FALOCHRON” 

42-600 Tarnowskie Góry 
ul. Słowackiego 1

Stowarzyszenie Falochron uruchomiło telefoniczne bezpłatne wsparcie psychologiczne pod nr telefonu:   

32 454 83 00,   
721 138 654,   
509 045 920.

Wsparcie psychologiczne

 

Akcja uruchomiona w porozumieniu z Urząd Miasta Tarnowskie Góry. Falochron prowadzi również dotychczasową działalność terapeutyczną i poradnictwa prawnego w formie teleusług. Zachęcamy do korzystania, wszelkie informacje pod nr telefonu:   32 454 83 00,   721 138 654,   509 045 920.

 

 

ŚLĄSKI TELEFON DLA SENIORA SENIOR-FON 

W dniu 30 marca 2020r. Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.
 
SENIOR-FON pod numerem telefonu:

32 506 56 40

Telefon będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

 
SENIOR-FON spełnia dwie główne funkcje:
 
 
FUNKCJA nr 1 TERAPEUTYCZNA
 
 
wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej. Dlatego ruszamy z przedmiotowym projektem.
 
 
 
 
FUNKCJA nr 2 INTERWENCYJNA
 
 
gdzie na naszej infolinii będzie można zgłosić problem seniora, a nasi interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji).
 
 
 

FUNDACJA ADRA POLSKA 

DARMOWA POMOC PSYCHOLOGICZNA ONLINE W RAMACH GRUP WSPARCIA „RÓWNOWAŻNIA”

Fundacja ADRA, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom społecznym, w tym lęku wywołanego pandemią wirusa COVID-19, uruchamia grupy wsparcia online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.
Z doświadczeniem wzmożonego napięcia emocjonalnego bardzo trudno jest sobie poradzić. Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości - to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków.

Fundacja proponuje udział w grupie wsparcia w czasie, gdy izolacja, w jakiej żyjemy od jakiegoś czasu, a także kwarantanna, jakiej poddani są niektórzy z nas, mają niebagatelny wpływ na wszystkich. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu spotkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie ocenią i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.
Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów, to także praca nad sobą i rozwój osobisty. To często pierwszy krok na drodze do nowego życia – uważa Magda Matuszewska, koordynator akcji Fundacji ADRA Polska.
Do tej pory chętnych do prowadzenia grup zgłosiło się sporo. To psychologowie, trenerzy, doradcy zawodowi i terapeuci. Grupy wsparcia działać będą w oparciu o model, dzięki któremu pod „skrzydłami” jednego mentora wsparciem może zostać objętych aż 144 osoby. Już teraz przewidujemy, że liczba beneficjentów (osób, którym udzielane będzie wsparcie) może być bardzo duża. Dlatego też nabór do grup wsparcia pozostanie stale otwarty.

Mentor - przygotowuje moderatorów do odpowiedniego prowadzenia grup, udziela wsparcia w trakcie trwania projektu.
Moderator – dba o wsparcie dla grup zgodnie z ich założeniami i w oparciu o wskazówki udzielane przez mentora.
Beneficjent / osoba szukająca wsparcia – może się zgłosić już dziś. Wystarczy wypełnić formularz, który ułatwi moderatorom utworzenie odpowiednich grup tematycznych.
Spotkania grup wsparcia odbywać się będą online i wymagają jedynie komputera i dostępu do Internetu. Udział w nich jest bezpłatny.

Co należy zrobić, aby dołączyć do grupy wsparcia „Równoważnia”?
- wejść na stronę www.adra.pl/kryzys
- wypełnić krótki formularz
- poczekać na kontakt ze strony Fundacji.
 
www.adra.pl
www.facebook.com/ADRAPolska
ul. Foskal 8,
00-366 Warszawa
adres korespondencyjny:
ul. Oleśnicka 4,
50-320 Wrocław
tel. 22 34 99 935

Materiały do pobrania: Równoważnia-Ulotka 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie